Concursul de creaţie literară “Oana Diana Renea” ediţia a III-a

Cea de a III-a ediție a Concursului de creaţie literară “Oana Diana Renea”, organizat de Biblioteca Judeţeană „Duiliu Zamfirescu” Vrancea, a ajuns la final. Acest concurs, este organizat în memoria poetei Oana Diana Renea, de la moartea cărei pe 4 februarie 2015 s-au împlinit 5 ani, autor de cărţi pentru copii, membru al Uniunii Scriitorilor din România. Concursul are scopul de a stimula creaţia literară în rândul copiilor de vârstă şcolară din clasele I-VIII şi se organizează cu acordul şi sprijinul familiei autoarei – doamna profesoară Afrodita Renea şi domnul profesor Victor Renea.

De la Scoala Gimnaziala Racoasa au participat mai multi copii cu creatii in versuri. Castigatorii acestei editii au fost 

Gaure Daria - premiul I - la clasele I-IV ( clasa a IV-a, prof. inv primar Banita Cristina)

Tofaleanu Bogdan - premiul I - la clasele V-VIII ( clasa a VII-a, prof.lb.romana Capros Camelia) .

 

Citit 651 ori Ultima modificare Marți, 10 Martie 2015 20:33
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)