`La mare` de Stefan Obreja

         Era seara. Soarele se-neca in marea cea neagra. Pe treptele de haos el coboara, iar luna se ridica printre stele ce-nteapa taria neagra si sumbra a noptii. Gramezi de nori zboara pe crestetul cerului, taindu-l incet. Luna, ca o corabie de argint, se leagana, iar Orion prin stele ma priveste. Totul e o splendoare de nedescris.

          Merg cu pasi usori, nesiguri pe tarm si tot ma gandesc cat de frumos este aici, ca intr-un basm invaluit in mister. Zana luna ma mangaie cu razele sale si ma priveste misterios. Chiar daca e o zana, ea mereu se lupta cu soarele intr-un razboi nesfarsit. Numai marea, in valurile ei, reflecta zbuciumul lor neincetat. Pietrele de pe fundul apei stralucesc ca niste fantome. Nisipul fin imi gadila talpile usor. Fiecare graunte e ca un om, deoarene niciun om nu este la fel cum si niciun graunte de nisip nu seamana cu celalalt...

           Deodata, cerul se tulbura si nori negri intuneca vazduhul. Furtuna se dezlantuie cu putere urland si brazdand cerul cu sageti luminoase. Valuri imense se rostogolesc paste tarm furioase... Ma retrag speriat sus pe dig si ascult zbuciumul marii, talazurile ei frematand... Ma retrag in linistea mea din camera... si-adorm...

             Dimineata, zorii imi bat in geam cu tipat de pescarusi... ies pe plaja... Privesc cum apa se ingalbeneste, iar din adancuri soarele-si inalta fruntea de jar. Luna trecuse de mult hotarele noptii, iar soarele tiptil se ridicalasand o urma de pulbere galbena pe apa, facand sa para ca dupa soare vine o caleasca de aur. Usor, abisul dispare odata cu prima raza de soare ce aduce intotdeauna speranta nemuritoare. Soarele urca domol in mijlocul cerului facand peisajul mirific. Cerul, combinat cu albastrul deschis si rosu pal, ma linisteste profund, aruncandu-ma in bratele unei noi zile...

                            Stefan Obreja

                                  Clasa a VII-a  Scoala Racoasa

 

 

 

Citit 1407 ori Ultima modificare Luni, 26 Ianuarie 2015 18:39
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)