`E primavara...` de Madalina Lupascu

     Mi-a batut azi dimineata-n geam o raza de soare, mai calda, mai zglobie, mai vesela... Am tresarit si-am alergat la geam... Un soare dulce rasarise-n orizont si imi zambea... Venise primavara, anotimpul iubit al tuturor. In gradina, copacii ce purtasera in carca zapada grea, acum radeau in zorii diminetii, pregatind iesirea mugurilor. Vietuitoarele s-au trezit din somnul iernii. 

     Soarele sta sa dea in clocot campia, patrunzand in cele mai tainice locuri cu caldura lui. Cerul rade cu fata catre pamant. Totul e viata. Gradina, pajistile, padurea rad fericite. Flarile-si contureaza culorile prin iarba verde. E soare, e cald, e lumina, e veselie... A venit primavara, anotimpul renasterii... 

 

Madalina Lupascu

Clasa a V-a Scoala Racoasa

 

 

Citit 919 ori Ultima modificare Luni, 26 Ianuarie 2015 18:40
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)