Campanie socială de strângere de legume și fructe de către elevii voluntari implicați în SNAC

Campanie socială de strângere de legume și fructe de către elevii voluntari implicați în SNAC și donarea lor unor instituții sociale sau copiilor și familiilor aflate în dificultate. Beneficiarii pot fi persoane din categorii defavorizate: elevi cu dizabilităţi din şcoli speciale sau din Centre de plasament, familii aflate în dificultate din comunităţile apropiate şcolilor, bătrâni din instituţii de ocrotire socială. Scopul acestei campanii

este acela de a sensibiliza elevii şi profesorii din unităţile de învăţământ de masă cu privire la situaţia dificilă în care se află persoanele afectate de lipsa de alimente. Prin acest demers se intenţionează consolidarea abilităţilor copiilor de a trăi împreună cu ceilalţi într-o societate unită şi solidară în care contează valenţele umanitare, implicarea, angajamentul, responsabilitatea.

Citit 483 ori
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
Mai multe din această categorie: « Concursul de creație "Oana Diana Renea"